Zajímavosti o obci a okolí

Obec Sudoměřice bývala ve středověku "horní" osadou, těžila se zde železná ruda - krevel.
V okolí určitě najdete mnoho kamenů červené barvy, které svou barvou mohou připomínat krev. To je onen krevel.
S těžbou rudy zde začal Ladislav ze Šternberka roku 1514. Těžba zde však neměla však dlouhé trvání, ale zůstaly po ní viditelné stopy.
Při procházkách po okolních lesích si možná povšimnete četných, nyní již vegetací zarostlých jam. Obvykle mají průměr 2-3 metry a hlouku kolem 1-2 metrů. Najdete je ještě před vstupem do Černické obory v lese zvaném V Jamách.

Budete-li mít trochu štěstí, možná najdete i takzvané "bechyňské koule".
Jedná se o místní geologickou zvláštnost. Krevelové útvary kulovitého tvaru, uvnitř s dutinou naplněnou jemným žlutým pískem. Kdysi zde byly povrchově těženy stejně jako krevelové kameny a ještě nedávno se běžně nacházely při orbě. Dnes se nacházejí již jen zřídka, zejména při hlubších výkopových pracích na stavbách.

V okolí obce jsou rovněž ložiska žáruvzdorných jílů a především zdroje pitné vody. Odtud byl již v roce 1586 veden dřevěný vodovod, zásobující bechyňský zámek.

Návsi dominuje kostel Všech Svatých. Je z roku 1384. Jeho dnešní podoba je z přestavby v roce 1826. Dochoval se ale původní presbytář s křížovou žebrovou klenbou.

Přímo naproti našemu penzionu můžete vidět jeden z nejstarších stromů v okolí, 500 let starou lípu. Tento impozatní strom má téměř horizontálně položený kmen, který je podpírán zděným sloupem.
Mimo fotografie na pravé straně si jej můžete prohlédnout i na tomto snímku.

Sudoměřice jsou rodištěm ředitele činohry Národního divadla Karla Hugo Hilara (vl. jm. Karel Bakule). Narodil se 5.11.1885 v domě čp. 62 v bývalém hostinci tzv. "Bakulovně". Dům najdete na křižovatce silnic č. 135 a 136 na jižním okraji obce. V roce 1936 byla na tomto domě odhalena pamětní deska.
Možná nevíte, že manželkou karka Hilara byla paní Zdeňka Baldová. Tu jistě znáte z filmů Morálka paní Dulské, Eva tropí hlouposti, Roztomilý člověk, Škola základ života nebo Mravnost nade vše.Současné dění, možnosti kulturního vyžití
a služby v obci


Co u nás nehledejte, je památník bitvy u Sudoměře se známou sochou Jana Žižky z Trocnova.
Ta bitva byla skutečně u Sudoměře a ne u Sudoměřic.
Pro zklamané turisty však skupina lidí z občanského sdružení TATRMANI, se smyslem pro humor a recesi, postavila dřevěnou sochu Žižky, která stojí na návsi nedaleko penzionu.
Toto občanské sdružení pořádá mnoho zajímavých akcí, jak jsou kursy lidových řemesel, Keramický seminář, Divadlo na návsi a další.
Ve spolupráci se Vzduchoplaveckou společností královského města Slaný pořádá sdružení Tatrmani v Sudoměřicích každoroční setkání příznivců balónového létání.
Podrobnosti a další fotografie k těmto tématům najdete na stránkách občanského sdružení TATRMANI

V obci je rodinná farma provozující agroturistiku, výcvik koní a jezdců. Farma u lesa nabízí jízdy na koních jak pro začátečníky, tak pokročilé.

V budově obecního úřadu najdete poštu a také obecní knihovnu, kde je k dispozici bezplatný internet.Obec Sudoměřice u Bechyně
Další informace najdete na oficiálních stránkách
Sudoměřice u Bechyně